ECS T10 Malta 2020: Full schedule, match timings, venue, squads and live streaming details

All you need to know about ECS T10 Malta 2020.

Marsa Sports Club

The first edition of the ECS T10 Malta league will be organised at the Marsa Sports Club in Malta between November 24 – December 4.

A total of six teams will feature in this league who will play each other twice. The top four teams will secure a berth in the semi-final followed by the finals which is scheduled to be held on December 4.


ECS T10 Malta 2020 Schedule and Match Timings (All Times in IST)  

November 24, Tuesday  

Overseas CC vs Southern Crusaders CC – 2:30 PM  

Southern Crusaders vs CC vs Overseas CC – 4:30 PM  

November 25,  Wednesday

Atlas UTC Knights CC vs American University of Malta – 1:00 PM

Marsa CC vs Msida Warriors CC – 3:00 PM

American University of Malta vs Atlas UTC Knights CC – 5:00 PM

Msida Warriors CC vs Marsa CC – 7:00 PM

November 26,  Thursday  

Overseas CC vs Atlas UTC Knights CC – 1:00 PM

Southern Crusaders CC vs American University of Malta – 3:00 PM

Atlas UTC Knights CC vs Overseas CC – 5:00 PM

American University of Malta vs Southern Crusaders CC – 7:00 PM

November 27, Friday  

Marsa CC vs Overseas CC – 1:00 PM

Msida Warriors CC vs Southern Crusaders CC – 3:00 PM

Overseas CC vs Marsa CC – 5:00 PM

Southern Crusaders CC vs Msida Warriors CC – 7:00 PM

November 30, Monday

Atlas UTC Knights CC vs Marsa CC – 1:00 PM

American University of Malta vs Msida Warriors CC – 3:00 PM

Marsa CC vs Atlas UTC Knights CC – 5:00 PM

Msida Warriors CC vs American University of Malta – 7:00 PM

December 01, Tuesday

Atlas UTC Knights CC vs Southern Crusaders CC – 1:00 PM

Overseas CC vs American University of Malta – 3:00 PM

Southern Crusaders CC vs Atlas UTC Knights CC – 5:00 PM

American University of Malta vs Overseas CC – 7:00 PM

December 02, Wednesday

Overseas CC vs Msida Warriors CC – 1:00 PM

Southern Crusaders CC vs Marsa CC – 3:00 PM

Msida Warriors CC vs Overseas CC – 5:00 PM

Marsa CC vs Southern Crusaders CC – 7:00 PM

December 03, Thursday

Atlas UTC Knights CC vs Msida Warriors CC – 1:00 PM

American University of Malta vs Marsa CC – 3:00 PM

Msida Warriors CC vs Atlas UTC Knights CC – 5:00 PM

Marsa CC vs American University of Malta – 7:00 PM

December 04, Friday

TBC vs TBC (1st Semi-Final) – 1:00 PM

TBC vs TBC (2nd Semi-Final) – 3:00 PM

TBC vs TBC (Final) – 6:30 PM


ECS T10 Malta 2020 Venue

All matches will be held at the Marsa Sports Club in Malta.


ECS T10 Malta 2020 Squads

Overseas CC: Clyde Palmer, Heinrich Gericke, Sean Byrne, Daniel Kniverton, Charl Kleinepunte, Deon Vosloo, James Spackman, Gerald Sant, Jurg Hirschi, Christo Viljoen, Andy Naudi, Matthew Towns, Lee Tuck, David Marks, Ethan Xuereb, Jack Barritt and Dean Stevenson.

Southern Crusaders CC: Ishantha Kariyawasam, Gopal Thakur, Angelo Delardon, Ryan Ricky Bastiansz, Indika Thilan Perera, Royal Butt, Jamadiul Hossain, Michael Goonetilleke, Eardley Chandiram, Zeeshan Yousaf, Jojo Thomas, Ezhaq Masih, Lakshitha Senavirathna and Muhammad Bilal.

Atlas UTC Knights CC: Ciril Mathew, Nithin Sunny, Samuel Mangat Stanislaus, Akash Lal Remesan, Alameen Begham, Asif Sha, Basil George, Bose Paul, Eldhose Mathew, Justin Shaju, Manoj Salikumar Panicker, Sujesh K Appu, Ajay John, Avinash Dileep, Niyas Pullariyil Muhammed, Muhammed Jameel Subair, Nithin K Babu

American University of Malta: Mittul Patel, Nishit Bhatt, Saneesh Kumar, Abhishek Prajapati, Amandeep Ralhan, Asif Ali Khan, Jitesh Kumar Patel, Prithvi Chauhan, Rammohan Gardas, Zoheb Malek, Darshit Patankar, Girish Bapathu, Tarak Shah, Akhil Konda, Shubham Patel

Marsa CC: Haroon Mughal, Muhammad Usma, Fanyan Mughal, Waseem Abbas, Zeeshan Khan, Nowell Kholsa, Sumair Khan, David Athwal, Farhan Masih, Niraj Khanna, Noshair Akhter, Wassem Abbas, Fanyan Mughal, Glenn Tavilla, Muhammad Zubbair, Sidhart Anand, Abhishek Kuntala and John Grima.

Msida Warriors CC: Salu Thomas, Rahul Nair, Dives Kumar, Justin George, Basil Joy, Shijil Joy, Samuel George, Manuel Antony, Renil Paul, Jibin Sebastian, Akhil Piostine, Rijesh Jayamalli, Titi Thomas, Sebin Joseph, Sachin Baby, Tom Thomas, Rajeesh Mundoli


ECS T10 Malta 2020 Live Streaming Details

ECS T10 Malta will be streamed on FanCode, Sports Flick and European Cricket Network’s YouTube channel.

Check Also

Odisha Cricket League 2020-21: Full Schedule, match timings, venue, squads and live streaming details

After a lot of huffs and puffs, cricket is set to resume in Odisha from December 27 with O…